Parodontoza, poznata i kao parodontopatija, ozbiljna je bolest desni koja može rezultirati značajnim problemima ako se ne otkrije na vrijeme. Ova progresivna bolest zubnog mesa pogađa tkiva koja podržavaju zub te može dovesti do gubitka zubi. Glavni uzrok parodontoze je nakupljanje plaka i bakterija između zubi, što izaziva upalu i štetu na tkivu desni.
Simptomi
Prepoznavanje simptoma bolesti na vrijeme ključno je za prevenciju ozbiljnijih komplikacija. Rani znakovi uključuju crvenilo, oticanje i krvarenje desni. U težim slučajevima, pacijenti mogu primijetiti povlačenje mesa ili čak gubitak zubi. Bolest često prolazi neopaženo jer simptomi mogu biti blaži i ne uzrokuju bol u ranim fazama. Bolest parodonta (parodontoza, parodontitis) najčešća je bolest suvremenog svijeta poslije karijesa.
Kako prepoznati parodontitis?
Bolest se može prepoznati po drugačijem izgledu zubnog mesa, odnosno ono će biti drugačije boje, a često će biti i natečeno. Ostali simptomi su:
- Natečeno zubno meso
- Svijetlo ili tamno crveno ili ljubičasto zubno meso
- Zubno meso osjetljivo ili bolno na dodir
- Zubno meso koje lako krvari
- Krvarenje za vrijeme pranja zubi
- Loš zadah koji se pojavljuje i nakon pranja zubi
- Gubitak zubi
- Bol kod žvakanja
- Povlačenje zubnog mesa
Parodontitis počinje od pojave plaka. Kada je bolest u početnoj fazi, tj. kada su desni samo upaljene, iritirane i natečene, što se naziva gingivitis, moguće je postići znatno poboljšanje samo boljom oralnom higijenom. Osobe koje imaju gingivitis, koje puše, kojima nedostaje određenih vitamina kao što je vitamin C, ljudi koje imaju određene bolesti kao što su dijabetes ili one kojima je loša oralna higijena često su u većem riziku od dobivanju parodontoze. Nakon što gingivitis prijeđe u parodontitis, bakterije počinju agresivnije djelovati. Parodentozu uzrokuju bakterije koje se mogu nalaziti na zubnom mesu ili u jastučićima koji se mogu napraviti između zuba i zubnog mesa. Na njezinu pojavu može utjecati i genetika.
Higijena zuba
Održavanje dobre oralne higijene osnovna je preventiva mjera protiv parodontoze. Pravilno četkanje zuba najmanje dva puta dnevno, korištenje konca za čišćenje prostora između zubi te redovite posjete stomatologu igraju ključnu ulogu u očuvanju zdravlja desni. Na zub se ne smije nakupljati kamenac i plak jer oni doprinose razvoju upalnih procesa. Upala zubnog mesa prvi je korak koji vodi ka parodontitisu.
Liječenje
Ako imate već dijagnosticiranu parodontozu, važno je slijediti preporučene tretmane kako bi se upravljalo bolešću. Popularne metode liječenja uključuju profesionalno čišćenje zuba, antibiotske terapije te, u težim slučajevima, kirurške intervencije za obnavljanje oštećenih tkiva. Uvijek je važno da se pacijent uvijek drži propisane terapije, jer bez redovite terapije nema ni oporavka.
Pravovremena reakcija ključ je uspjeha
Ako primijetite bilo kakve promjene na svom zubu ili simptomatologiju bolesti desni, od ključne je važnosti reagirati na vrijeme. Redovni pregledi kod stomatologa mogu spriječiti napredovanje bolesti i sačuvati vaše oralno zdravlje. Edukacija o važnosti higijene te rano prepoznavanje simptoma najbolja su zaštita protiv ozbiljnih posljedica koje parodontoza može donijeti. Bolest desni i upala zubnog mesa glavni su neprijatelji i zato je važno što prije započeti liječenje. Neprijatelj je i kamenac na zubima i zato je jako važno čistiti ga redovito, barem jednom u šest mjeseci. Zubni kamenac koji se taloži između zuba i zubnog mesa može utjecati na polagano podizanje zubnog mesa te potaknuti naticanje, crvenilo i upalni proces desni.