Trudnoća donosi mnoge fiziološke promjene u tijelu žene, a jedna od manje vidljivih, ali ključnih promjena događa se u usnoj šupljini. Mnoge trudnice primjećuju da se njihovo oralno zdravlje pogoršava tijekom ovog perioda. No, što je točno uzrok ovih promjena?

Opće promjene u tijelu, uključujući hormonalne fluktuacije, mogu značajno utjecati na zube i desni. Hormoni poput progesterona i estrogena rastežu krvne žile u desni, čineći ih osjetljivijima na plak i bakterije koje uzrokuju karijes i druge probleme s oralnom higijenom. Trudnoća donosi mnoge promjene, tu je i kiselina u ustima.

Faktori koji dovode do pogoršanja

Jedan od glavnih faktora koji doprinosi pogoršanju zuba u trudnoći je promjena prehrambenih navika. Trudnice često imaju povećanu želju za slatkišima ili grickalicama između obroka, što može dovesti do razvoja karijesa na zubima. Pored toga, povraćanje koje je često prisutno tijekom prvog tromjesečja može povećati kiselost u usnoj šupljini, dodatno oštećujući zube. Povraćanje oblaže zube želučanom kiselinom, koja, kao i sve kiseline, može oštetiti vaše zube uzrokujući demineralizaciju. U vrijeme trudnoće, svakako je potrebno pronaći (mekanu) četkicu i pastu za zube koja će najviše odgovarati i neće dodatno provocirati povraćanje.

Smanjena pažnja prema oralnoj higijeni u trudnoći također može igrati ulogu. Umor ili mučnine mogu otežati redovito pranje zuba i provođenje kompletnog režima oralne higijene u trudnoći.

Zdravi zubi

Posjete stomatologu su od značaja za trudnice za njezino dijete. Preporučuje se redovne kontrole kod stomatologa kako bi se na vrijeme uočili i tretirali potencijalni problemi, pa tako o karijes. Temeljita dijagnoza može pomoći identificirati potrebe za posebnim tretmanima ili prilagodbama u oralnoj higijeni.

Uz redovite posjete stomatologu, trudnice bi trebale obratiti posebnu pažnju na svoju dnevnu rutinu. Pranje zuba najmanje dva puta dnevno i korištenje zubnog konca može značajno smanjiti rizik od karijesa i parodontnih bolesti. Trudnoća može povećati rizik od parodontalnih bolesti zbog hormonskih promjena koje utječu na desni, čineći ih osjetljivijima na bakterijske infekcije. Redovita dentalna higijena, kao što su čišćenje zubnim koncem i posjeti stomatologu, ključni su za prevenciju u trudnoći.

Prehrana u trudnoći

Prehrana u trudnoći igra ključnu ulogu. Tijekom ovog osjetljivog razdoblja, adekvatan unos kalcija, vitamina D i fosfora od presudne je važnosti. Kalcij i vitamin D su neophodni za razvoj zdravih kostiju i zubi bebe, dok fosfor dodatno potiče mineralizaciju, osiguravajući čvrstu strukturu. Nedostatak ovih nutrijenata može povećati rizik od razvoja dentalnih problema poput karijesa i parodontalnih bolesti kod trudnice. 

Osim pravilne prehrane, izbjegavanje šećera predstavlja još jedan ključan faktor u održavanju dentalnog zdravlja. Prekomjerna konzumacija šećera može izazvati razmnožavanje bakterija koje proizvode kiseline, oštećujući zubnu caklinu i dovodeći do karijesa. Stoga, trudnice bi trebale ograničiti unos slatkiša i gaziranih pića te preferirati prirodne izvore šećera, poput voća.

Redovita i temeljita neophodna je u trudnoći. Pranje zubi najmanje dva puta dnevno, korištenje zubnog konca i redovne posjete doktoru mogu značajno smanjiti rizik od dentalnih problema. Sve ove mjere zajedno, uz uravnoteženu prehranu bogatu potrebnim nutrijentima, trudnicama omogućuju bezbrižno razdoblje. Trudnice ne samo da štite svoje zdravlje i zube, već i doprinose pravilnom razvoju svojeg djeteta.

Promjene u tijelu

Redovito pranje zuba i posjeti stomatologu ključni su faktori koji će pomoći osigurati blistavost usne šupljine tijekom osjetljivog perioda trudnoće.

Pravilna briga o zubima neće samo poboljšati kvalitetu života trudnice već će imati dugoročne pozitivne efekte na razvoj njezinog djeteta. Nužno je dijelovi na vrijeme. 

Podijeli:

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)